Na co zwracać uwagę projektując fotoksiązkę?

Na co zwracać uwagę projektując fotoksiązkę?

Fotoksiążka to znakomity pomysł na prezent. Jeśli jednak chcemy być rzeczywiście zadowoleni z jej zakupu, powinniśmy poświęcić naszą uwagę przynajmniej kilku kwestiom z nią związanym.

Format

Teoretycznie, mamy do czynienia z wyjątkowo dużą rozpiętością formatów. Należy jednak liczyć się z tym, że w praktyce nie wszystkie wypadają jednakowo dobrze. Teoretycznie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zamówić fotoksiążkę o bardzo małych rozmiarach, można tego jednak pożałować w tym samym momencie, w którym zacznie się projektować strony i układać na nich zdjęcia. Należy liczyć się również z tym, że formaty pionowe także mogą nie być przesadnie atrakcyjne. Jeśli więc chcemy, aby fotoksiążka była prawdziwą ozdobą, najlepszą opcją będą rozmiary pośrednie i wersje kwadratowe – poziome.

Okładka

To okładka fotoksiążki ma największy wpływ na to, jakie ta ostatnia zrobi wrażenie, im staranniej jest więc zaprojektowana, tym lepiej. Tu warte przypomnienia jest jednak to, że sam pomysł, choćby nawet najciekawszy, to nie wszystko. Na efekt końcowy wpływa wiele czynników, wśród nich zaś materiał, z jakiego okładka została wykonana. Na szczęście, w tym przypadku nie mamy do czynienia z aż tak wieloma opcjami, możemy więc mówić przede wszystkim o oprawie miękkiej i twardej, ta ostatnia zaś zyskała swoją podkategorię w postaci oprawy twardej typu Soft Touch.

Druk fotoksiążek

Nie oznacza to jednak, że decyzja o tym, czy okładka ma być miękka, czy też twarda, jest jedyną, jaką przyjdzie nam podjąć. Konieczne jest też zdecydowanie, z czego tak właściwie ma być ona wykonana. Oczywiście, w takiej sytuacji najczęściej myśli się o okładce kartonowej i trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę to, z jak uniwersalnym rozwiązaniem mamy do czynienia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest także okładka passe-partout, a więc ta, która posiada specjalną ramkę stworzoną po to, aby umieścić wybraną przez nas wcześniej fotografię.

Papier

Również papier nie pozostaje bez wpływu na to, jak będzie wyglądała fotoksiążka. Wśród osób zajmujących się przygotowywaniem tego rodzaju wydawnictw dominuje przekonanie, że najlepiej sprawdzi się w takim przypadku papier kredowy. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z ograniczoną ofertą. Jeśli tylko taka opcja podoba nam się bardziej, możemy wybrać zarówno papier błyszczący, jak i matowy, a nawet metalizowany. Warto też pamiętać, że o ile wybór papieru może być związany przede wszystkim z naszymi upodobaniami, o tyle gramatura powinna być przemyślana.

Tylko od nas zależy, czy będzie ona niska, średnia, czy też wysoka, warto mieć jednak świadomość tego, że nie każda jest jednakowo atrakcyjna. Klienci drukarni najczęściej decydują się na gramaturę niską przekonując, że taka opcja prowadzi do największych oszczędności. Niestety, niska cena idzie w parze z niezbyt wysoką jakością. Fotoksiążka nadal będzie miała wiele zalet, z pewnością jednak dość łatwo ulegnie zniszczeniu. Średnia gramatura jest zatem znacznie lepszą opcją i w większości przypadków okazuje się wystarczająca. Z kolei wysoka gramatura jest znana z tego, że zapewnia kartom pełną sztywność.

kontakt@wielodruki.pl