Stworzenie zamówienia na usługę pogrzebową

Stworzenie zamówienia na usługę pogrzebową

Stworzenie zamówienia na usługę pogrzebową to o wiele więcej niż tylko ułożenie planu podróży.

To szansa na współpracę z przyjaciółmi i rodziną. Wybór zdjęć, wiadomości i sentymentów, które symbolizują życie kogoś bliskiego i wspólnie decydują o najlepszym sposobie przedstawienia tego świętowanego życia większemu gronu przyjaciół i znajomych.

A dla tych, którzy nie zdołają dotrzeć na uroczystość, pogrzebowa kolejność nabożeństw jest następną najlepszą rzeczą, by rzeczywiście tam być.
Jest to konkretny związek z osobą celebrowaną i coś, co będą mogli zachować przez lata jako przypomnienie tego, jak ta osoba została uhonorowana.

Chociaż może się to nie wydawać najpilniejszą częścią przygotowań, ukończona książeczka może okazać się najdłużej trwającą - więc należy się upewnić, że stworzy się coś, z czego wszyscy mogą być dumni.

Po pierwsze, zajmiemy się zawartością każdej części zamówienia - które części należy dołączyć i co należy w nich umieścić. Następnie zajmiemy się projektowaniem - jak stworzyć inteligentną, żywą pamiątkę, która najlepiej podsumuje życie bliskiej osoby.

Decydując się na stronę tytułową

Tak jak na przedniej okładce książki, najlepiej jest zachować prostotę. Większość książeczek pogrzebowych będzie miała okładkę, która będzie zawierała

 • Zdjęcie zapamiętanej osoby
 • Ich pełna nazwa prawna
 • Ich data urodzenia i data ich śmierci
 • Opcjonalnie krótka wiadomość, cytat lub sentyment - a czasem tylko lokalizacja i czas usługi.

Zdjęcie, które wybierzesz, powinno być proste i skoncentrowane na osobie, która jest honorowana. Możesz mieć kilka zdjęć grupowych, które uwieczniają radosne wspomnienia lub pewne emocje, ale pojedyncze zdjęcie gwarantuje, że nie będzie zamieszania dla osób uczestniczących w nabożeństwie.

A jeśli masz wiele możliwości, spędź trochę czasu z przyjaciółmi i rodziną, aby wybrać zdjęcie, które najlepiej oddaje charakter celebrowanej osoby.

Jeśli byliby znani ze swojego poświęcenia i bezinteresowności, mogłoby to oznaczać wybór zdjęcia z ich służby wojskowej. Albo, jeśli zawsze były łatwe do zrobienia i zabawne, możesz wybrać zdjęcie, które pokaże im relaks na plaży, albo śmiech na imprezie.

Podczas gdy sama ceremonia jest prawie zawsze poważną sprawą, nie czuj, że zdjęcie na okładce musi być. Kiedy twoi przyjaciele i rodzina po latach odbierają książeczkę, nie jest źle, jeśli widzą wspomnienie, które sprawia, że się uśmiechają.

Przedstawienie usługi

Na kolejnych stronach zazwyczaj znajduje się harmonogram samej ceremonii - prosta lista, która mówi uczestnikom, co się wydarzy i czego mogą się spodziewać. Nie ma ściśle określonego formatu ani porządku, ale może on obejmować również ceremonię:

 • Muzyczna procesja, w której żałobnicy wchodzą i zbierają się.
 • Wprowadzenie od lidera społeczności lub konkretnego mówcy.
 • Muzyka, piosenki, hymny lub wiersze. Konkretne hymny lub wersety z pism świętych są zazwyczaj wymienione w celach informacyjnych i wyróżnione pogrubioną czcionką.
 • Czytelnicy i mówcy przywołujący wspomnienia wyróżnionej osoby - mówcy ci są zazwyczaj wymieniani w kolejności zgłoszeń.
 • Modlitwy grupowe, hymny lub muzyka.
 • Zaangażowanie i błogosławieństwo.
 • Muzyka zamykająca. Muzyka na początku i na końcu może być nazwana w książeczce dla uczestników, którzy nie znają się na wyborze.

Oczywiście, zanim pójdziesz do druku, musisz sprawdzić zarys nabożeństwa z dyrektorem ceremonii lub liderem swojej społeczności. W zależności od miejsca, w którym odbywa się nabożeństwo lub miejsca kultu, uczestnicy często mają określony sposób prowadzenia zajęć - i należy się upewnić, że mogą one zmieścić się w Twoich planach, zanim obiecasz cokolwiek w broszurze.

Dodanie kilku szczegółów

Po nakreśleniu zarysu nabożeństwa, możesz skorzystać z kilku kolejnych stron, aby uzyskać dodatkowy wgląd w życie celebrowanej osoby.

Może to oznaczać stworzenie kolażu różnych migawek z ich życia lub spisanie kilku ulubionych cytatów, przysłów czy wersetów z pism świętych.

Możesz również użyć kilku oryginalnych myśli lub sentymentów napisanych przez twoich przyjaciół i rodzinę - wszystkiego, co chcesz, aby ludzie pamiętali, kiedy myślą o osobie, która była ci bliska. I, podobnie jak na zdjęciu na okładce, nie zaszkodzi, jeśli dasz swoim czytelnikom myśl lub obraz, który sprawi, że będą się uśmiechać.

Niektóre rodziny pokazały nawet linię czasu życia danej osoby, wybierając kilka najważniejszych wydarzeń i oznaczając daty zdjęciami, na których je mają - na przykład uroczystości ukończenia studiów, dzień ślubu i kilka milowych urodzin.

Zbliżanie się do końca

Końcowa strona książeczki pogrzebowej, podobnie jak przednia okładka, jest zazwyczaj prosta.

Po pierwsze, zwyczajowo dołącza się zdjęcie zamykające zapamiętaną osobę - być może tym razem na zdjęciu grupowym z rodziną lub przyjaciółmi, albo na zdjęciu, które pokazuje inną stronę jej charakteru niż te, których użyliśmy wcześniej.

Po drugie, jest to dobre miejsce, aby wspomnieć o wszelkich preferowanych organizacjach charytatywnych, które wspierają datki. To może być powód, który był najważniejszy dla osoby uhonorowanej, a może organizacja charytatywna, która pomagała i opiekowała się nimi w późniejszych latach.

Zbliżając się do końca broszury, jest to dobry moment, aby wyrazić swoje podziękowania dla tych, którzy wzięli udział w nabożeństwie i przekazać ciepłe życzenia przyjaciołom i krewnym, którzy otrzymali egzemplarz broszury, ale nie mogli uczestniczyć w samej uroczystości.

Mogą Państwo również dołączyć podziękowania dla firmy, która świadczyła usługi pogrzebowe. Może się to wydawać dziwne, ale wiele osób docenia ten szczegół - zwłaszcza jeśli skorzystaliście z usług lokalnej firmy, która jest znana w Waszej społeczności i czujecie, że zapewniliście dodatkową, specjalną usługę.

I wreszcie, można zakończyć broszurę ze szczegółami i lokalizacji pogrzebu i budzenia lub przyjęcia, które jest do naśladowania usługi - tak jak żałobnicy przychodzą na koniec ceremonii i broszury, wiedzą, gdzie iść i co robić dalej.

Opracowanie instrukcji pogrzebowej na temat nabożeństwa

Z przygotowaną treścią nadszedł czas, aby zacząć myśleć o ogólnym projekcie i układzie gotowego zamówienia na usługę.

Wybierz rozmiar i konstrukcję, która pasuje do treści

W zależności od tego, ile stron i ile informacji potrzebujesz załączyć, możesz wykorzystać wszystko, począwszy od złożonej kartki A4, aż do w pełni oprawionej wielostronicowej broszury.

Tradycyjnie, wiele ulotek pogrzebowych zostało złożonych na pół dwustronnej kartce A4. Jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin wybiera broszury A5 o objętości aż 8, 12 lub w niektórych przypadkach nawet 20 stron.

Dzięki tej dodatkowej przestrzeni będziesz mógł zamieścić wszystkie swoje ulubione zdjęcia, które będą reprezentować każdy aspekt osobowości i życia osoby, która zostanie zapamiętana. A jako trwała pamiątka dla żałobników i krewnych, którzy nie mogą przybyć, dłuższa broszura daje im więcej zdjęć, sentymentów i wspomnień do oglądania.

Wcześnie wybierz styl i trzymaj się go

W zależności od tradycji własnej rodziny - a także od charakteru zapamiętanej osoby - trzeba będzie wybrać styl artystyczny dla swojej książeczki.

Niektórzy wolą trzymać się klasycznego stylu białych kwiatów i obrazów o miękkich krawędziach. Inni preferują bardziej nowoczesny, minimalistyczny design - lub nawet jasne i kolorowe podejście, które obejmuje dynamiczne życie.

Niezależnie od tego, co robisz, najlepiej wybrać jeden styl i być konsekwentnym w całym przedsięwzięciu. A jeśli zmagasz się z wizualną stroną rzeczy, chętnie pomożemy Ci z kilkoma własnymi projektami.

Wybierz taką gramaturę papieru, która zapewni Ci odpowiednią równowagę.

Podczas gdy lekki papier pomaga utrzymać koszty na niskim poziomie, książeczka z cięższym papierem będzie trwać znacznie dłużej i będzie czuć się jak produkt wyższej jakości, gdy będzie trzymany w ręku.

Nasze broszury pogrzebowe drukowane są na przykład na papierze o gramaturze 160 g/m², który jest papierem średniej gramatury, z opcjonalną okładką 250 g/m² na książeczki, które mają być trwałe.

Unikaj używania czcionek bardzo skryptowych.

Wybierz czcionkę, która jest łatwa do odczytania

Kuszące może być stosowanie mocno zdobionych czcionek na ważną okazję.

W rzeczywistości jednak wiele osób biorących w nim udział będzie w starszym wieku, a fantazyjna kaligrafia po prostu utrudnia czytanie. Zamiast tego postaraj się trzymać jasnej i godnej czcionki oraz rozmiaru czcionki, który sprawi, że Twoje wiadomości będą dostępne dla wszystkich.

Nie bój się dodawać kolorów.

W przeszłości wiele broszur pogrzebowych przyklejało się do tradycyjnej czarno-białej kolorystyki.

Ale jest to tradycja, która ma więcej wspólnego z historycznymi ograniczeniami fotografii - i koniecznością utrzymania kosztów na niskim poziomie - niż z ponurymi emocjami.

W rzeczywistości różnica w kosztach pomiędzy czarno-białą książeczką a kolorową jest niewielka - a różnica w odczuciach i wpływie w świętowaniu życia w kolorze jest ogromna.

Nie bójcie się dodawać żywych kolorów

Zazwyczaj rodziny trzymały się standardowo składanego arkusza A4 w kolorze czarno-białym dla swoich zamówień. To jest to, co przychodziło wraz z usługą od ich firmy pogrzebowej. I choć mogło to być wygodne, to nie zawsze oddawało sprawiedliwość osobie, która została zapamiętana.

Dziś każdy ma do dyspozycji wysokiej jakości kolorowe zdjęcia swoich ulubionych wspomnień i ulubionych osób. Rodziny wybierają te kolorowe i żywe zdjęcia do swoich wielostronicowych książeczek, aby lepiej uchwycić wytrwałość i energię osób, które zostały zapamiętane, z pełnokolorowymi portretami i kolażami, które nie wyciszają życia celebrowanej osoby.

Pamiętaj tylko, że kolory należy dobierać ostrożnie. Zbyt wiele sprzecznych kolorów w Twoich pracach może sprawić, że Twoja książeczka będzie wyglądała na szarą lub zajętą - dlatego zazwyczaj najlepsze jest wyważone podejście.

Podsumowując...

Nie jest łatwo być zorganizowanym i robić postępy w trudnych czasach.

Ale ze zrozumieniem tego, czego oczekuje się od zlecenia pogrzebowego, będziesz w stanie stworzyć fizyczne przypomnienie o celebrowanym życiu, które Twoi przyjaciele i rodzina mogą cenić przez lata.

Po prostu pamiętaj o tym:

 • Niech ogólny projekt będzie prosty i nieskomplikowany.
 • Używaj łatwych do odczytania czcionek w dobrym rozmiarze
 • Wybierz kolorowe zdjęcia, które najlepiej oddają charakter zapamiętanej osoby
 • Dajcie wystarczająco dużo informacji dla obu typów czytelników - tych, którzy są obecni, i tych, którzy nie mogą tego zrobić.

kontakt@wielodruki.pl