Jak projektować pod kątem dostępności: 13 wskazówek i trików do wykorzystania

Jak projektować pod kątem dostępności: 13 wskazówek i trików do wykorzystania

Dobry projekt jest tworzony tak, aby uwzględniał możliwości wszystkich ludzi i przekazywał idee w sposób jak najbardziej przejrzysty, pomocny i skuteczny. Jeśli chodzi o koncepcję dostępności w projektowaniu graficznym, każdy powinien zadbać o to, aby komunikacja marketingowa była jak najbardziej dostępna.

Tutaj omówimy:

 • Czym jest dostępność?
 • Najlepsze praktyki w zakresie dostępności w projektowaniu
 • Najlepsze praktyki w zakresie dostępności druku
 • Najlepsze praktyki w zakresie dostępności stron internetowych
 • Zacznij projektować lepiej już teraz

Czym jest dostępność?

Według International Association of Accessibility Professionals, "istnieje wiele grup, które muszą być zaangażowane w projektowanie dostępnych technologii, dostarczanie dostępnych treści oraz rozwój siły roboczej i rynku, który ceni sobie dostępność." Dla tych z nas, którzy zajmują się marketingiem i projektowaniem graficznym, oznacza to, że musimy projektować komunikację drukowaną i internetową, aby charakteryzowała się intuicyjnym układem z logiczną nawigacją i zawierała treści, które są łatwe do odczytania i zrozumienia.

Dostępne projektowanie nie tylko poprawia komunikację, ale również jakość i skuteczność treści. Jest zgodne z ideałami projektowania, które zachęciły wielu projektantów do uprawiania sztuki - tworzenia dobrych projektów, które pomagają wszystkim lepiej się komunikować. Dostępność w projektowaniu graficznym to nie tylko koncepcja biznesowa - to podejście, które obejmuje całe nasze społeczeństwo.

Jest to ważne, ponieważ projektujemy komunikację dla ludzi o różnych zdolnościach. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że 26% Amerykanów ma jakiś rodzaj niepełnosprawności, który może wpływać na ich interakcję ze światem. Niepełnosprawności takie jak ślepota barwna czy ograniczona kontrola drobnych ruchów mogą wpływać na to, jak rozumieją oni komunikację taką jak broszura czy strona internetowa.

Choć nie ma przepisów regulujących dostępność w projektowaniu, to jednak pojawiły się ruchy w kierunku jej uregulowania. Sekcja 508 ustawy o rehabilitacji "wymaga od agencji federalnych rozwijania, zamawiania, utrzymywania i używania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), które są dostępne dla osób niepełnosprawnych". Sektor prywatny nie podlega temu prawu, ale wiele firm dobrowolnie wdraża strategie przyjazne dostępności, aby pomóc osobom niepełnosprawnym. To ekscytujący czas w branży, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw przyjmuje takie podejście.

Najlepsze praktyki dotyczące dostępności w projektowaniu

Istnieje kilka różnych strategii osiągania dostępności w mediach drukowanych i internetowych, ale wiele z nich się pokrywa. W obu przypadkach można osiągnąć lepszą komunikację dzięki tym ważnym elementom projektu:

 1. Logiczna, siatkowa organizacja: Użycie siatki projektowej utrzymuje spójność informacji na stronach i w całych artykułach. Tworzy drogowskazy, dzięki którym czytelnicy wiedzą, czego mogą się spodziewać w następnej kolejności, co pomaga osobom z niepełnosprawnością wzrokową w identyfikacji i efektywnym przetwarzaniu treści.
 2. Przejrzysta hierarchia: Nawigacja i nagłówki muszą być łatwe do rozszyfrowania, zwłaszcza w bardziej złożonych komunikatach; pomaga to wszystkim czytelnikom w przepływie i zrozumieniu.
 3. Silne kontrasty: Dobrze zdefiniowany kontrast między tłem a tekstem sprawia, że słowa są łatwiejsze do odczytania; można to osiągnąć za pomocą białego tła i czarnego tekstu. Niektóre kombinacje (np. żółty na białym tle) mogą utrudniać rozróżnienie tekstu. Aby sprawdzić, jak dobrze działa twój projekt, wypróbuj narzędzie WebAIM do sprawdzania kontrastu.
 4. Starannie dobrane kolory: Około 8% mężczyzn i 0,5% kobiet na całym świecie zmaga się ze ślepotą barw. Osoby ze ślepotą barw mają problem z rozróżnieniem odcieni czerwieni i zieleni, a także żółci i błękitu, co powoduje, że obrazy i grafiki są zamglone i trudne do rozszyfrowania. Aby temu zaradzić, spróbuj użyć kolorów uzupełniających lub postaraj się uzyskać 70% lub większą różnicę wartości kolorów między tłem a tekstem. Aby dwukrotnie sprawdzić swoją pracę, możesz przestawić monitor na skalę szarości lub wydrukować pracę - jeśli kolory są trudne do odróżnienia, będziesz musiał zwiększyć kontrast.
 5. Efektywne czcionki: Istnieje wiele sposobów, aby czcionka była bardziej czytelna (odnosi się do łatwości rozpoznawania liter i słów) i czytelna (szybkość i jasność przetwarzania). Rozmiar czcionki, kształt i odstępy mają znaczenie.
  1. Rozmiar: Będziesz chciał strzelać do 12pt lub większych (wiele razy 16-24-punktowych), w zależności od czcionki. Rozważając skalę czcionki, wiedz, że szersze lub węższe czcionki są trudniejsze do odczytania.
  2. Kształt: Kształty czcionek również wchodzą w grę - niektóre zaokrąglone czcionki mogą być łatwiejsze do przetworzenia niż czcionki skomplikowane lub skryptowe, ponieważ interakcja między formą litery i białą przestrzenią (kontrformą) wpływa na czytelność.
  3. Odstępy: Zwrócenie uwagi na kerning, czyli przestrzeń między literami i słowami, może również pomóc. Gdy między literami pozostaje powietrze, są one łatwiejsze do odczytania. Zrównoważone czcionki są również łatwiejsze do odczytania. Oznacza to, że regularne i średnie wagi są lepsze niż pogrubione lub lekkie.
 6. Optymalna szerokość kolumn: Wiele razy projektanci łamią dłuższy tekst na kolumny dla ułatwienia czytania. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wymiary kolumn. Wąskie kolumny dzielą słowa na mniejsze części i mogą utrudniać skanowanie, natomiast szerokie kolumny sprawiają, że trudno jest znaleźć początek zdania. Oba te czynniki przyczyniają się do zmęczenia oczu i stanowią problem dla osób niedowidzących.
 7. Inteligentne uzasadnienia: Ponieważ czytamy od lewej do prawej, tekst z lewym uzasadnieniem jest bardziej naturalny i łatwiejszy do przetworzenia.

Najlepsze praktyki w zakresie projektowania dostępności druku

Ponieważ druk wymaga papieru, kolejnym elementem do rozważenia jest jego powierzchnia. Wielu projektantów preferuje miękką, matową powierzchnię, co jest korzystne dla wszystkich czytelników. Błyszczące wykończenie może bardziej elegancko odtworzyć zdjęcie i zwrócić uwagę na piękną okładkę, ale wnętrze z nieodbijającą się powierzchnią jest znacznie łatwiejsze do odczytania.

Powiązane: 11 terminów związanych z projektowaniem graficznym, które musisz znać

Najlepsze praktyki w zakresie projektowania dostępności stron internetowych

Strony internetowe są dynamiczne i użytkownicy oglądają je na różnych urządzeniach, więc projektanci uwzględniający strategie dostępności mogą zintegrować jeszcze więcej funkcji, takich jak:

 1. Scaled Text: Osoby z wadami wzroku potrzebują tekstu o prawidłowej wielkości. Wiele stron automatycznie skaluje tekst, aby ułatwić czytanie.
 2. Ograniczony tekst: Dla każdego elementu graficznego upewnij się, że masz alternatywę tekstową, która wyjaśnia, co to jest. Oprogramowanie może przekształcić te tytuły na duży druk, alfabet Braille'a, symbole, mowę lub prostszy język. Jest to prosty, ale skuteczny sposób na dostarczenie większej ilości informacji osobom niedowidzącym, a także na zwiększenie skuteczności SEO.
 3. Brak semantyki: Te semantyczne znaczniki "mapy drogowe" do tekstu dają więcej kontekstu poprzez etykietowanie, czym jest każdy element:
  , , , , , , ,
 4. Etykiety formularzy w polu: Formularze wymagające podania informacji przez użytkownika, które mają etykiety na zewnątrz swoich pól, są znacznie łatwiejsze do wypełnienia niż etykiety wewnątrz pól, które są wyblakłe przez kolorystykę w skali szarości i trudne do odczytania. Ponadto osoby z zaburzeniami przetwarzania mogą nie zrozumieć, jak wypełnić formularz bez etykiet umieszczonych na zewnątrz każdego pola.
 5. Sterowanie klawiaturą: Aby dostosować się do osób z drobnymi zaburzeniami motorycznymi, Twoja strona musi być możliwa do nawigacji za pomocą klawiatury.
 6. Treści audio: Dla osób z problemami ze słuchem, wszelkie pliki audio mogą być uzupełnione o napisy. Jest to pomocne dla tych, którzy nie chcą odtwarzać również dźwięku.

Powiązane: 10 terminów związanych z projektowaniem stron internetowych, które znają eksperci

Zacznij projektować lepiej już teraz

Istnieje mnóstwo sposobów na stworzenie lepszego projektu graficznego. Możesz zobaczyć, jak nawet niewielkie poprawki mogą sprawić, że Twoja komunikacja będzie znacznie bardziej przejrzysta dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, czy są niepełnosprawni, czy nie. Projektowanie pod kątem dostępności to dobra praktyka i czekamy na jej szersze przyjęcie we wszystkich kanałach. W międzyczasie warto zacząć już teraz. Gdy zaczniesz tworzyć kolejną stronę internetową, biuletyn e-mailowy, materiały drukowane lub inne materiały komunikacyjne, zastosuj te strategie w praktyce. Sprawisz, że dobry projekt stanie się czymś jeszcze lepszym - dla wszystkich.

kontakt@wielodruki.pl