Czego potrzebuje Twoja drukarka, aby uzyskać wycenę

Czego potrzebuje Twoja drukarka, aby uzyskać wycenę

Przy każdym projekcie związanym z drukiem należy pamiętać o budżecie. Istotne jest, aby uzyskać oferty od renomowanych drukarni, które można następnie porównać. Właściwa wycena i kreatywny zespół drukujący może zaoszczędzić znaczną ilość czasu i pieniędzy. Aby uzyskać dokładną wycenę, drukarnia musi mieć konkretne informacje. To od Ciebie zależy, co dokładnie chcesz zrobić, jeśli chodzi o ilość, rodzaj materiału, prace projektowe i wiele innych elementów. Oto spojrzenie na to, co Twoja drukarnia będzie potrzebować do wyceny.

Informacje kontaktowe

Chcesz dostarczyć drukarni jak najwięcej informacji, począwszy od informacji kontaktowych. Obejmuje to nazwisko, adres e-mail i numer telefonu głównego kontaktu związanego z projektem druku. Należy pamiętać o określeniu preferowanej metody kontaktu, aby ułatwić sprawną komunikację.

Termin realizacji

Harmonogram jest kluczowy dla każdego projektu druku i powinien być wcześniej jasno określony. Należy podać drukarni terminy nie tylko dostarczenia prac graficznych, ale także ostatecznej dostawy. Zaznacz, jeśli projekt druku jest częścią zbliżającego się wydarzenia i ustaw dostawę na konkretną godzinę.

Prace plastyczne

W przypadku wykorzystania w projekcie grafiki, należy dostarczyć drukarni jej próbkę. W przypadku, gdy próbka jest niedostępna, podaj szczegóły, takie jak format pliku (preferowany jest PDF, ponieważ estymatorzy zazwyczaj nie mają dostępu do plików CreativeSuite lub EPS), sposób przesłania pliku oraz przewidywaną datę otrzymania dzieła.

Opis projektu/zlecenia

Opis zamówienia jest kluczowy dla uzyskania dokładnej wyceny. Pomocna jest znajomość poszczególnych terminów druku komercyjnego. Rozważ te czynniki, przedstawiając drukarni swój opis projektu:

Ilość: Jasno określ całkowitą liczbę sztuk, które muszą zostać wyprodukowane.

Rozmiar: Drukarnia powinna znać zarówno rozmiar gotowy, jak i płaski, aby ocenić zakres projektu druku. Gotowy rozmiar odnosi się do wielkości druku po zakończeniu drukowania i oprawy. Rozmiar płaski to rozmiar produktu przed złożeniem, ale po wydrukowaniu i przycięciu, jeśli jest on położony płasko. Należy również poinformować drukarnię o wszelkich nieregularnych cięciach lub kształtach (die cut), które będą zawarte w projekcie. Jeśli nie jesteś pewien rozmiaru, przekaż drukarni wydruk wymiarów projektu w pełnej skali, łącznie ze znakami cięcia.

Liczba stron: Podaj całkowitą liczbę stron, w tym strony wewnętrzne i okładki, jeśli cytujesz dokument wielostronicowy. Zazwyczaj w przypadku druku książek należy zaznaczyć, czy całkowita liczba stron obejmuje okładkę, czy jest do niej dodana. Jeśli pożądanym rodzajem oprawy jest szycie siodłowe, należy pamiętać, że ostateczna liczba stron powinna być podzielna przez 4.

Rodzaj papieru: Drukarnia powinna wiedzieć, czy życzą sobie Państwo powlekanego czy niepowlekanego papieru, wymaganą gramaturę (grubość) oraz konkretny kolor, markę i rodzaj (np. papier gazetowy, makulaturowy, biodegradowalny). Należy przedstawić zarówno gramaturę okładki, jak i tekstu. Papier niepowlekany ma naturalne wykończenie i jest szorstki w dotyku, natomiast papier powlekany daje wykończenie matowe, błyszczące, matowe lub odlewane.

Atramenty/kolory: Określ wybór kolorów potrzebnych do projektu oraz czy atrament będzie drukowany po jednej czy po obu stronach dzieła. W zależności od ilości, lub czy jest personalizacja w projekcie, estymator określi czy projekt będzie drukowany w kolorach procesowych czy spotowych, ale oto różnice:

  • Druk procesowy: To podejście wykorzystuje metodę warstwową, gdzie farby są umieszczone jedna na drugiej, aby stworzyć wygląd innych kolorów. Czterokolorowy druk procesowy (druk CMYK) jest najbardziej popularną techniką. Proces ten jest stosowany zarówno w druku offsetowym, jak i cyfrowym.
  • Druk kolorowy punktowy: Kolor Spot lub kolor PMS to pojedynczy, specyficzny kolor. Jeśli Twoja marka jest specyficzna pod względem kolorystycznym, podaj liczbę kolorów PMS w danym elemencie.

Bleed vs. Non-Bleed: Należy pamiętać, że drukarnie czasami doliczają opłaty za spady (obrazy lub elementy druku, które wychodzą poza krawędź arkusza).

Oprawa: Jeśli Twój wielostronicowy dokument będzie wymagał oprawy, perfect bound i saddle stitch to dwie standardowe, często spotykane opcje; jednakże, spiral bound/coil bound i plastic comb binding są również dostępnymi opcjami.

Po prostu, im więcej informacji otrzyma drukarnia, tym dokładniejsza będzie wycena. Podczas procesu uzyskiwania wyceny, pamiętaj, aby zapytać drukarza o ich zespół kreatywny, aby upewnić się, że Twój projekt będzie we właściwych rękach.

Gotowy do rozpoczęcia kolejnego dużego projektu w zakresie druku? Skontaktuj się z zespołem ekspertów firmy Ironmark już dziś i sprawdź, co możemy zrobić dla Twoich potrzeb w zakresie druku!

kontakt@wielodruki.pl