Jaka metoda oprawy książek jest odpowiednia dla Twojego zlecenia druku?

Jaka metoda oprawy książek jest odpowiednia dla Twojego zlecenia druku?

Pracujesz nad nowym projektem książki. Treść, zdjęcia i projekt okładki są już gotowe, ale musisz podjąć jeszcze jedną decyzję: Jaki jest najlepszy sposób wydrukowania i oprawienia książki?

Istnieje kilka opcji druku i oprawy - okładka, oprawa twarda, szyta, grzbietowa i spiralna - ale żadna z nich nie jest uniwersalna. Czy chcesz, aby czytelnik zachował książkę na zawsze? Czy ważne jest, aby książka leżała płasko? Zanim podejmiesz decyzję, musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Zwykle jednak wybór sprowadza się do tego, jakiego rodzaju książki potrzebujesz.

Powiązane: Co jest w oprawie? 4 rodzaje oprawiania książek - zalety i wady

Zeszyty ćwiczeń czy książki referencyjne

Przy tworzeniu zeszytu ćwiczeń, książki referencyjnej lub książki kucharskiej czytelnik powinien mieć możliwość łatwego przewracania stron i rozłożenia książki na płasko. Dla tego typu książek najlepszą metodą może być oprawa grzebieniowa, spiralna lub termiczna. Te trzy podobne metody są niedrogie i pozwalają na łatwe rozłożenie książki na stole.

Oprawa grzebieniowa polega na przewleczeniu "grzebienia" przez otwory wycięte w krawędzi książki. Grzebienie są stosunkowo niedrogie, a kartki leżą płasko, jednak nie można podwoić książki. Tę metodę można stosować do książek o grubości do 3 cali.

W przypadku oprawy spiralnej przez otwory w krawędzi książki przewleka się metalową lub plastikową spiralę. Pozwala to na większy luz między stronami niż w przypadku oprawy grzebieniowej, a także umożliwia dwukrotne złożenie książki. Zwoje mają zazwyczaj średnicę od ¼" do 2" i mogą mieć długość do 24".

W przypadku oprawy termicznej grzbiet książki jest podgrzewany, co powoduje przyklejenie stron do grzbietu. Można dodawać i usuwać strony, podgrzewając grzbiet, co zapewnia bardziej profesjonalny wygląd niż w przypadku oprawy grzebieniowej lub spiralnej.


Hunter Bliss/Shutterstock.com

Broszury i katalogi

W przypadku krótszych książek, które nie mają służyć wiecznie, takich jak katalogi, czasopisma czy broszury, warto rozważyć zastosowanie metody szycia siodłowego. W tej metodzie introligator zszywa strony za pomocą metalowych zszywek, a następnie składa je. Tę metodę można stosować z okładką lub bez niej.

Zaletą tej metody jest to, że książka leży prawie płasko. Jest to również opłacalne, zwłaszcza w przypadku drukowania małych broszur, a czas realizacji zleceń w przypadku zszywania siodłowego jest zazwyczaj dość krótki.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku tej metody potrzebne jest co najmniej osiem stron, a całkowita liczba stron musi być wielokrotnością czterech. Ponadto jeśli broszura będzie miała więcej niż 3/8 cala, nie można użyć szycia siodłowego.

Powiązane: Jak wybrać papier do następnego zadania drukowania

Książki i instrukcje techniczne

Jeśli chcesz uzyskać profesjonalny efekt bez twardej okładki, prawdopodobnie dobrym wyborem będzie oprawa twarda. Można ją stosować do książek, instrukcji technicznych lub grubych magazynów. W tej metodzie introligator zszywa strony w odcinkach, przykleja je do end-papieru, a następnie przykleja lekką okładkę.

Jest to typ oprawy spotykany w książkach typu paperback. Wygląda ona profesjonalnie i jest wysokiej jakości. Jest jednak droższa niż wiele innych metod, a strony nie leżą płasko ze względu na klej na grzbiecie.

Podręczniki i wysokiej jakości powieści

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości książki w twardej oprawie, która przetrwa wiele lat, rozważ oprawę w okładkę. Może to być przydatne w przypadku profesjonalnego wydania podręcznika, pamiętnika lub powieści. Metoda jest taka sama jak w przypadku oprawy twardej, z tą różnicą, że do grzbietu przykleja się twardą oprawę.

Oprawa w twardą oprawę jest efektowna, bardzo trwała i podnosi cenę detaliczną książki. Jest to jednak najdroższa technika oprawy. W przypadku wysyłki należy pamiętać o wadze okładek.

Podczas projektowania należy dokładnie przeanalizować sposób oprawy, ponieważ może on wpłynąć m.in. na marginesy i wielkość strony. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Niezależnie od rodzaju tworzonej książki, oprawa wiele mówi o jej przeznaczeniu, jakości i zawartości.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami od drukowania i oprawiania książek w firmie Ironmark, aby pomóc w wyborze oprawy, która będzie najlepsza dla Twojej książki i budżetu. Chętnie pomożemy Ci zacząć!

kontakt@wielodruki.pl