Garść faktów o bindowaniu dokumentów

Garść faktów o bindowaniu dokumentów

Aby móc oprawić dokumenty, potrzebujemy nie tylko odpowiedniego urządzenia, ale również okładek, grzbietów bądź opraw, które zintegrowane są z grzbietami. Wszystko uzależnione jest od sposobu, w jaki łączone są kartki przez używaną przez nas bindownicę.

W przypadku opraw grzbietowych, drutowych, spiralnych, paskowych oraz typu Click wykorzystywane są okładki uniwersalne, które pasują do tych opraw, a także różne grzbiety charakterystyczne dla każdej z technik łączenia kartek. Uniwersalne okładki przednie to przezroczyste arkusze, które wykonane są z folii polipropylenowej. Mogą być bezbarwne bądź lekko kolorowe. Nierzadko na ich powierzchni znajduje się faktura bądź wzór. Okładka tylna jest na ogół przezroczysta.

Może być wykonana z folii, kartonu, może być laminowana bądź skóropodobna. Dostępne są również okładki z fakturą, a także te z wytłaczanymi wzorami. Wybierać można również wśród okładek o porowatej powierzchni. Folie do bindowania dostępne są w kilku kolorach:-żółtym;-czerwonym;-zielonym;-niebieskim;-brązowym;-czarnym;-bordowym;-białym.Najczęściej mają one grubość 250g/m2. Okładki tylne, które wykonane zostały z kartonu laminowanego folią mającą za zadanie podnosić odporność na ścieranie mają tą samą grubość.

Dostępne są w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym, czarnym oraz białym. Grzbiety do opraw grzebieniowych, które obecnie są jedną z bardziej popularnych form łączenia kartek papieru – dostępne są w kilku rozmiarach. Rozmiar grzbietu powinien być dobrany w zależności od tego, jak duży dokument planujemy zbindować. W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór rozmiarów, a także kolorów grzbietów grzebieniowych przeznaczonych do bindowania. W związku z tym nie ma żadnych trudności z tym, aby dobrać odpowiednie wykończenie w zależności od tego, jak gruby jest dokument.

Bindowanie dokumentów

Grzbiety wykonywane są z miękkiego tworzywa. W czasie bindowania grzbiet otwierany jest dźwignią bindownicy, a zamykamy po tym, jak umieszczony na swoim miejscu zostaje plik kart z okładkami. Takie grzbiety można bez trudu rozgiąć, jeśli tylko zachodzi potrzeba wymiany bądź dołożenia kartek. Grzbiety te to również szeroki wybór kolorów. Postawić możemy na biały, żółty, czerwony, niebieski, zielony, brązowy, czarny. Można również zdecydować się na te w pełni przezroczyste.

Grzbiety do opraw drutowych są niezwykle estetyczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Wykonuje się je z metalu. Dostępne są w rozmiarach od sześciu do dziewięciu milimetrów. Grzbiety spiralne to kolor biały oraz czarny. Nie są one drogie, ale należy pamiętać, że to dość mało wygodny sposób oprawy dokumentów. Wymaga to bowiem ręcznego przewlekania grzbietu przez otwory wykonane przez bindownicę. Jeśli chodzi o rozmiary, to dostępne są te od sześciu do dwudziestu milimetrów średnicy. Rozwiązaniem, które pozwoli na szybkie i bardzo wygodne połączenie ze sobą kartek są grzbiety typu Click. To wykończenie, które porównać można do zamka błyskawicznego. Wystarczy rozpiąć go albo ręcznie za zipperem, aby wyjąć bądź dołożyć kartki.

kontakt@wielodruki.pl